28.10.2007

Can Göknil - Gölgem Renkli mi?

Can Göknil'i çok sevdiğimden daha önce de bahsetmiştim. Can Yayınları'ndan Ekim 2007'de çıkan yeni kitabı Gölgem Renkli mi? 'yi görür görmez aldım. Zevkle okuyorum. Kitabın arka kapağındaki metni aynen iletiyorum;

Can Göknil - Gölgem Renkli mi?"Usta ressam Can Göknil, resimlerini kendi düşünce birikiminden, okuma çabalarından çıkarıyor. Ressamlığının yanında çocuk kitapları yazarı olarak da büyük beğeni toplayan Göknil'in bu kitabı ise bir tür araştırma. Gölgem Renkli mi?, bir yanıyla Can Göknil resimlerinin ortaya çıkış serüvenine tanıklık ediyor. Sergilere hazırlanırken alınan notlar, bu notlara eklenen yorumlar, onun resim çabasının ulaştığı boyutları koyuyor ortaya.

Ancak bu kitap, okuruna yazınsal tatlar veren bu notlardan, günlük metinlerden oluşmuyor yalnızca. Göknil bir yandan da kültürümüzün derin köklerine uzanarak efsanelerin, kadim inançların, büyülerin, şamanizmin ve halk kültürünün çağdaş sanata nasıl yansıdığını, bu iki alanın birbirini nasıl etkilediğini, etkileyebileceğini araştıran yapıt üretmiş. Zengin kültürümüzün tadına varmak isteyenler, resim öğrencileri, çağdaş sanat meraklıları ve elbette edebiyatseverler için yaşam dizimizden keyifli bir kitap daha."

2 yorum:

GİZEM ŞIVKA PİDECİ dedi ki...

Anneme Tr'den siparis icin kitap listesi olusturuyordum. Iyi oldu. :)

bembi dedi ki...

umarım severek okursun Gizem ve okurken beni hatırlarsın ;))